Karol Nawrocki z wizytą w Turcji. Erdoğan opublikował nagranie z powitania
Prezydent Karol Nawrocki spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem podczas oficjalnej wizyty w Turcji, na kilka dni przed szczytem NATO, który na początku lipca odbędzie się w Ankarze. Nagranie z ceremonii powitania, które Erdoğan opublikował na platformie X, szybko zaczęło krążyć w mediach społecznościowych.
Spotkanie przed szczytem NATO
Rozmowy obu przywódców dotyczyły bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu, sytuacji na Bliskim Wschodzie, rejonu Morza Czarnego oraz wojny w Ukrainie i polityki Rosji. Nawrocki rozpoczął pobyt od złożenia wieńca w Mauzoleum Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej.
Polski prezydent odwiedził też siedzibę tureckiej firmy zbrojeniowej Aselsan, produkującej zaawansowane systemy wojskowe. W ubiegłym roku Polska zamówiła tam sprzęt do walki radioelektronicznej. Wartość kontraktu sięga blisko dwóch miliardów złotych.
Oficjalną ceremonię powitania zorganizowano na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, z udziałem tureckiej asysty wojskowej. Po niej przywódcy odbyli rozmowy z delegacjami i wygłosili oświadczenia.
Słowa o sojuszu i bezpieczeństwie
— Jesteśmy krajami, które czerpią siłę z ponad sześciowiekowej wspólnej historii. Jesteśmy sojusznikami i partnerami strategicznymi. Rozwijamy współpracę we wszystkich dziedzinach — wskazał Recep Tayyip Erdoğan podczas wspólnego wystąpienia.
Nawrocki mówił o znaczeniu obu państw dla obrony Sojuszu.
— Nie da się zbudować odpowiedzialności wschodniej flanki NATO bez dostrzegania tego ogromnego potencjału, które niesie Polska na północy, w odpowiedzialności także za Morze Bałtyckie i Turcja, a więc największa lądowa armia NATO w Europie, w zakresie Morza Czarnego. Zbliżający się szczyt NATO, wierzę w to głęboko, pokaże polityczną jedność i siłę militarną Sojuszu Północnoatlantyckiego — mówił Karol Nawrocki.
Przywódcy rozmawiali także o współpracy gospodarczej, którą Polska i Turcja chcą rozwijać w ramach Inicjatywy Trójmorza. Ankara jest partnerem strategicznym tego formatu i należy do grupy G20, do której aspiruje Polska.
Nagranie z powitania
Do wpisu na platformie X Erdoğan dołączył nagranie z momentu oficjalnego przyjęcia polskiego prezydenta.
— Dziękuję Panu Karolowi Nawrockiemu, Prezydentowi Polski, za wizytę w naszym kraju, życząc, aby nasze konsultacje przyniosły pomyślne rezultaty — napisał Recep Tayyip Erdoğan.
W środę Karol Nawrocki ma udać się do polskiej bazy wojskowej w Incirlik na południu Turcji, niedaleko granicy z Syrią.