Polacy zabrali głos w sprawie wynagrodzenia Pierwszej Damy. Zaskakujące wyniki sondażu

Już za kilka dni zakończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, a wraz z nią dobiegnie końca także okres aktywności publicznej jego żony, Agaty Kornhauser-Dudy, w roli Pierwszej Damy. Wraz z nadchodzącymi wyborami powraca temat wynagrodzenia małżonki prezydenta. Polacy mają w tej sprawie jasno wyrażone zdanie – wyniki sondażu zaskakują.

Rola Pierwszej Damy w Polsce

Choć funkcja Pierwszej Damy nie ma umocowania w Konstytucji RP, ma istotne znaczenie w życiu publicznym. Małżonka prezydenta:

  • pełni funkcje reprezentacyjne, towarzysząc głowie państwa w uroczystościach krajowych i zagranicznych,
  • angażuje się w działalność charytatywną, edukacyjną i społeczną, wspierając liczne inicjatywy i fundacje.

Niektóre Pierwsze Damy są bardzo aktywne, inne – mniej widoczne. To właśnie różnice w stopniu zaangażowania i brak oficjalnego statusu w strukturze państwa budzą emocje w kontekście prawa do wynagrodzenia.

Czy Pierwsza Dama powinna otrzymywać pensję?

Do 2021 roku Pierwsze Damy nie otrzymywały żadnego wynagrodzenia, a tym samym nie odprowadzano za nie składek na ubezpieczenie społeczne. W 2021 roku wprowadzono jednak zmiany – zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, małżonek urzędującego prezydenta został objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Składki pokrywa Kancelaria Prezydenta, a okres objęty ubezpieczeniem dotyczy jedynie lat sprawowania funkcji przez prezydenta.

Choć składki są już zagwarantowane, nadal nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących pensji za pełnienie obowiązków publicznych przez Pierwszą Damę. To właśnie tę kwestię poruszał najnowszy sondaż zrealizowany przez Instytut Badań Pollster.

 

Sondaż: Co sądzą Polacy o pensji dla Pierwszej Damy?

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7–8 maja 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1077 dorosłych Polaków metodą CAWI. Respondentom zadano pytanie, czy Pierwsza Dama powinna otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji publicznych.

Wyniki:

  • 49% ankietowanych sprzeciwia się wypłacaniu wynagrodzenia Pierwszej Damie,
  • 37% jest za wprowadzeniem pensji,
  • 14% nie ma zdania lub nie potrafi ocenić sytuacji.

Oznacza to, że niemal połowa obywateli uważa, iż Pierwsza Dama – mimo działalności społecznej – nie powinna otrzymywać wynagrodzenia z budżetu państwa. Jednocześnie niemal 4 na 10 respondentów przyznaje, że warto uhonorować jej pracę, która często wiąże się z rezygnacją z życia zawodowego.

Wnioski i dalsza debata

Wyniki sondażu pokazują wyraźny brak jednomyślności w społeczeństwie. Debata o statusie i roli Pierwszej Damy wciąż pozostaje otwarta. Być może temat ten powróci w przyszłej kadencji w formie projektu ustawy, która jasno określiłaby zakres obowiązków i formę ewentualnego wynagrodzenia.

Źródło: BiznesInfo.pl