Policja zatrzymała 36-letniego obywatela Ukrainy za groźby wobec prezydenta Karola Nawrockiego

Interwencja policji w Zielonej Górze

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych pod adresem prezydenta RP Karola Nawrockiego. Powodem interwencji był materiał opublikowany w internecie, w którym mężczyzna podczas rozmowy z osobą o nieznanej tożsamości wypowiadał groźby pozbawienia życia głowy państwa.

„Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zatrzymali mężczyznę, który kierował groźby pod adresem prezydenta RP” — poinformowała mł. asp. Anna Baran.

Przekazanie podejrzanego do prokuratury

Po zatrzymaniu, podczas wstępnych czynności na komendzie, mężczyzna został przesłuchany i w sobotę zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszy oficjalne zarzuty. Prokurator zdecyduje o ewentualnym zastosowaniu środków zapobiegawczych, takich jak dozór policji lub areszt.

„Mężczyzna w sobotę zostanie doprowadzony do prokuratury” — przekazała PAP mł. asp. Anna Baran.

Policja prowadzi czynności mające na celu ustalenie, czy groźby wynikały z pojedynczego incydentu, czy też były częścią szerszego działania. Trwają również poszukiwania osoby uczestniczącej w nagranej rozmowie z podejrzanym.

Odpowiedzialność karna zatrzymanego

36-latkowi zostanie przedstawiony zarzut z artykułu 226 Kodeksu karnego, dotyczący publicznego znieważenia konstytucyjnego organu państwa, czyli prezydenta. Za taki czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

„Za ten czyn grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do dwóch lat więzienia” — wyjaśniła mł. asp. Anna Baran.

Ostateczną decyzję odnośnie wymiaru kary podejmie sąd na podstawie zebranego materiału dowodowego.