Wołodymyr Zełenski po pogrzebie Franciszka poszedł o krok dalej. Zwrócił się bezpośrednio do nowego papieża
Robert Prevost, nowy papież wybrany 9 maja 2025 roku, przyjął imię Leon XIV. Niedługo po ogłoszeniu tej decyzji swoje gratulacje przekazał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy nie tylko pogratulował papieżowi, ale również wystosował do niego konkretny apel.
Leon XIV – kim jest nowy papież?
Robert Prevost to duchowny pochodzący z Dolton pod Chicago, który od młodości był zaangażowany w działalność Kościoła. Ukończył studia w Rzymie i uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Przez lata pracował jako misjonarz w Peru, był przełożonym generalnym Zakonu Świętego Augustyna oraz biskupem. Ostatnio pełnił funkcję prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Jego pontyfikat oficjalnie rozpocznie się 18 maja 2025 roku podczas mszy inauguracyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie.
Gratulacje od prezydenta Ukrainy
Wołodymyr Zełenski natychmiast po ogłoszeniu wyników konklawe opublikował gratulacje dla nowego papieża:
„Gratulacje dla Jego Świątobliwości Papieża Leona XIV z okazji wyboru na Stolicę Piotrową i rozpoczęcia jego pontyfikatu”.
W dalszej części wpisu Zełenski podkreślił znaczenie stanowiska Watykanu wobec wojny w Ukrainie:
„Ukraina wysoko ceni konsekwentną postawę Stolicy Apostolskiej w obronie prawa międzynarodowego oraz ochronie praw niewinnych cywilów wobec militarnej agresji Federacji Rosyjskiej.”
Bezpośredni apel Zełenskiego do Leona XIV
W rozmowie telefonicznej z papieżem, Zełenski nie poprzestał na słowach uznania. Prezydent Ukrainy zaprosił Leona XIV do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie:
„Zaprosiłem Jego Świątobliwość do złożenia wizyty w Ukrainie. Taka wizyta przyniosłaby prawdziwą nadzieję naszym ludziom.”
Prezydent wyraził również wdzięczność za dotychczasową pomoc Watykanu i poprosił o dalsze wsparcie w działaniach na rzecz pokoju i uwolnienia więźniów wojennych. Zaznaczył także, że podczas rozmowy poinformował Leona XIV o propozycji 30-dniowego rozejmu.
I spoke with Pope Leo XIV. It was our first conversation, but already a very warm and truly substantive one.
I thanked His Holiness for his support of Ukraine and all our people. We deeply value his words about the need to achieve a just and lasting peace for our country and the… pic.twitter.com/4ocbA7jnMK
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 12, 2025
Inicjatywa zawieszenia broni
10 maja w Kijowie liderzy Ukrainy, Polski, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wspólnie zaapelowali do Rosji o bezwzględne 30-dniowe zawieszenie broni. Inicjatywa spotkała się również z poparciem prezydenta USA Donalda Trumpa. Głowy państw ostrzegły, że w razie odmowy rozważą sankcje na rosyjską energetykę i sektor bankowy.
Papież jako symbol nadziei?
Choć papież Franciszek nigdy oficjalnie nie potępił Władimira Putina z imienia, Ukraina ma nadzieję, że nowy papież Leon XIV podejmie bardziej stanowcze działania. Wizyta w Ukrainie mogłaby być mocnym gestem solidarności ze społeczeństwem doświadczonym wojną i okupacją.